Frappe HR VERSION - en to it translation catalogue (996 entries)

en: 'employee_field_value' and 'timestamp' are required.
it: Sono richiesti &#39;employee_field_value&#39; e &#39;timestamp&#39;.

en: (Half Day)
it: (Mezza giornata)

en: ) for {0}
it: ) per {0}

[ctx: Payroll Settings]
note: Description of a Data field in DocType 'Payroll Settings'
en: <b>Example:</b> SAL-{first_name}-{date_of_birth.year} <br>This will generate a password like SAL-Jane-1972
it: <b>Esempio:</b> SAL- {first_name} - {date_of_birth.year} <br> Questo genererà una password come SAL-Jane-1972

en: A {0} exists between {1} and {2} (
it: Un {0} esiste tra {1} e {2} (

[ctx: Attendance]
note: Option for a Select field in DocType 'Attendance'
en: Absent
it: Assente

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Option for a Select field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Absent
it: Assente

[ctx: Payroll Settings]
note: Option for a Select field in DocType 'Payroll Settings'
en: Absent
it: Assente

[ctx: Training Event Employee]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event Employee'
en: Absent
it: Assente

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Float field in DocType 'Salary Slip'
en: Absent Days
it: Giorni assenti

en: Account No
it: Conto n

en: Accrual Journal Entry for salaries from {0} to {1}
it: Voce di registrazione accresciuta per gli stipendi da {0} a {1}

[ctx: Employee Boarding Activity]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Activity Name
it: Nome dell&#39;attività

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Actual Amount
it: Importo effettivo

en: Add to Details
it: Aggiungi ai dettagli

[ctx: Leave Allocation]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Allocation'
en: Add unused leaves from previous allocations
it: Aggiungere ferie non utilizzate da allocazione precedente

[ctx: Leave Policy Assignment]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Add unused leaves from previous allocations
it: Aggiungere ferie non utilizzate da allocazione precedente

en: Added to details
it: Aggiunto ai dettagli

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Amount
it: Importo aggiuntivo

en: Additional PF
it: PF aggiuntivo

note: Name of a DocType
en: Additional Salary
it: Salario aggiuntivo

[ctx: Additional Salary]
note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Additional Salary
it: Salario aggiuntivo

[ctx: Leave Encashment]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Encashment'
en: Additional Salary
it: Salario aggiuntivo

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Salary Detail'
en: Additional Salary
it: Stipendio aggiuntivo

en: Additional Salary: {0} already exist for Salary Component: {1} for period {2} and {3}
it: Stipendio aggiuntivo: {0} esiste già per Componente stipendio: {1} per periodo {2} e {3}

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Data field in DocType 'Travel Request'
en: Address of Organizer
it: Indirizzo dell&#39;organizzatore

[ctx: Training Event]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event'
en: Advance
it: Anticipo

en: All Jobs
it: Tutti i lavori

en: Allocated Leaves
it: Ferie allocate

en: Allocation Expired!
it: Allocazione scaduta!

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Encashment
it: Consenti incantesimo

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Type'
en: Allow Negative Balance
it: Consenti Bilancio Negativo

[ctx: Income Tax Slab]
note: Label of a Check field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Allow Tax Exemption
it: Consenti esenzione fiscale

[ctx: Leave Block List Allow]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Block List Allow'
en: Allow User
it: Consenti Utente

[ctx: Leave Block List]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow Users
it: Consenti Utenti

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Int field in DocType 'Shift Type'
en: Allow check-out after shift end time (in minutes)
it: Consenti check-out dopo l&#39;orario di fine turno (in minuti)

[ctx: Leave Block List]
note: Description of a Section Break field in DocType 'Leave Block List'
en: Allow the following users to approve Leave Applications for block days.
it: Consentire i seguenti utenti per approvare le richieste per le date protette.

[ctx: Shift Type]
note: Option for a Select field in DocType 'Shift Type'
en: Alternating entries as IN and OUT during the same shift
it: Entrate alternate come IN e OUT durante lo stesso turno

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Amount based on formula
it: Importo basato sul formula

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Detail'
en: Amount based on formula
it: Importo basato sul formula

[ctx: Leave Policy Detail]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Policy Detail'
en: Annual Allocation
it: Allocazione annuale

en: Annual Salary
it: Stipendio Annuo

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Travel Request'
en: Any other details
it: Qualsiasi altro dettaglio

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Int field in DocType 'Leave Type'
en: Applicable After (Working Days)
it: Applicabile dopo (giorni lavorativi)

[ctx: Employee Boarding Activity]
note: Description of a Check field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Applicable in the case of Employee Onboarding
it: Valida in caso di assunzione del dipendente

[ctx: Job Offer]
note: Label of a Data field in DocType 'Job Offer'
en: Applicant Email Address
it: Indirizzo e-mail del richiedente

en: Applicant name
it: Nome richiedente

en: Application Status
it: Stato dell&#39;applicazione

en: Application period cannot be across two allocation records
it: Il periodo di applicazione non può essere su due record di allocazione

en: Application period cannot be outside leave allocation period
it: La data richiesta è fuori dal periodo di assegnazione

[ctx: Leave Block List]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Block List'
en: Applies to Company
it: Applica ad Azienda

en: Apply Now
it: Applica ora

[ctx: Appointment Letter]
note: Label of a Date field in DocType 'Appointment Letter'
en: Appointment Date
it: Data dell&#39;appuntamento

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter
it: Lettera di appuntamento

[ctx: Appointment Letter]
note: Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter
it: Lettera di appuntamento

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter Template
it: Modello di lettera di appuntamento

[ctx: Appointment Letter]
note: Label of a Link field in DocType 'Appointment Letter'
en: Appointment Letter Template
it: Modello di lettera di appuntamento

[ctx: Appointment Letter Template]
note: Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Appointment Letter Template
it: Modello di lettera di appuntamento

note: Name of a DocType
en: Appointment Letter content
it: Contenuto della lettera di appuntamento

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Performance Workspace
en: Appraisal
it: Valutazione

[ctx: Appraisal]
note: Label of a Link in the Performance Workspace Label of a shortcut in the Performance Workspace
en: Appraisal
it: Valutazione

[ctx: Appraisal Cycle]
note: Linked DocType in Appraisal Cycle's connections
en: Appraisal
it: Valutazione

[ctx: Appraisal Template]
note: Linked DocType in Appraisal Template's connections
en: Appraisal
it: Valutazione

[ctx: Employee Performance Feedback]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Appraisal
it: Valutazione

note: Name of a DocType
en: Appraisal Goal
it: Obiettivo di valutazione

note: Name of a DocType
en: Appraisal Template Goal
it: Obiettivi modello valutazione

[ctx: Appraisal Template]
note: Label of a Data field in DocType 'Appraisal Template'
en: Appraisal Template Title
it: Valutazione Titolo Modello

en: Apprentice
it: Apprendista

[ctx: Expense Claim]
note: Label of a Select field in DocType 'Expense Claim'
en: Approval Status
it: Stato Approvazione

en: Approval Status must be 'Approved' or 'Rejected'
it: Stato approvazione deve essere 'Approvato' o 'Rifiutato'

[ctx: Department Approver]
note: Label of a Link field in DocType 'Department Approver'
en: Approver
it: Responsabile / Approvatore

[ctx: Shift Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Shift Request'
en: Approver
it: Responsabile / Approvatore

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Arrival Datetime
it: Data e ora di arrivo

en: As per your assigned Salary Structure you cannot apply for benefits
it: In base alla struttura retributiva assegnata non è possibile richiedere prestazioni

en: Assign
it: Assegna

note: Title of an Onboarding Step
en: Assign Salary Structure
it: Assegna struttura salariale

en: Assigning Structures...
it: Assegnazione strutture...

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the HR Workspace Label of a Card Break in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance
it: Presenze

[ctx: Attendance]
note: Label of a Link in the HR Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance
it: Presenze

[ctx: Payroll Settings]
note: Option for a Select field in DocType 'Payroll Settings'
en: Attendance
it: Presenze

[ctx: Training Event Employee]
note: Label of a Select field in DocType 'Training Event Employee'
en: Attendance
it: Presenze

en: Attendance Date
it: Data presenza

[ctx: Attendance]
note: Label of a Date field in DocType 'Attendance'
en: Attendance Date
it: Data presenza

[ctx: Upload Attendance]
note: Label of a Date field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance From Date
it: Presenza Da Data

en: Attendance From Date and Attendance To Date is mandatory
it: Inizio e Fine data della frequenza sono obbligatori

en: Attendance Marked
it: Presenza segnata

[ctx: Employee Checkin]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Checkin'
en: Attendance Marked
it: Presenza segnata

note: Name of a DocType
en: Attendance Request
it: Richiesta di partecipazione

[ctx: Attendance]
note: Label of a Link field in DocType 'Attendance'
en: Attendance Request
it: Richiesta di partecipazione

[ctx: Attendance Request]
note: Label of a Link in the HR Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Attendance Request
it: Richiesta di partecipazione

[ctx: Upload Attendance]
note: Label of a Date field in DocType 'Upload Attendance'
en: Attendance To Date
it: Data Fine Frequenza

en: Attendance for employee {0} is already marked for this day
it: La presenza per il dipendente {0} è già registrata per questo giorno

en: Attendance has been marked as per employee check-ins
it: La partecipazione è stata contrassegnata come da check-in dei dipendenti

en: Attendance not submitted for {0} as it is a Holiday.
it: Partecipazione non inviata per {0} in quanto è una festività.

[ctx: Shift Type]
note: Description of a Date field in DocType 'Shift Type'
en: Attendance will be marked automatically only after this date.
it: La partecipazione sarà contrassegnata automaticamente solo dopo questa data.

[ctx: Training Event]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Training Event'
en: Attendees
it: I partecipanti

en: Aug
it: Ago

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Shift Type'
en: Auto Attendance Settings
it: Impostazioni di presenza automatica

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'HR Settings'
en: Auto Leave Encashment
it: Abbandono automatico

[ctx: Job Offer]
note: Option for a Select field in DocType 'Job Offer'
en: Awaiting Response
it: In attesa di risposta

en: Bank Entries
it: Registrazioni bancarie

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Bank Remittance
it: Rimessa bancaria

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Int field in DocType 'Shift Type'
en: Begin check-in before shift start time (in minutes)
it: Inizia il check-in prima dell&#39;orario di inizio turno (in minuti)

[ctx: Training Event]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event'
en: Beginner
it: Principiante

en: Benefit
it: Beneficiare

[ctx: Payroll Entry]
note: Option for a Select field in DocType 'Payroll Entry'
en: Bimonthly
it: ogni due mesi

[ctx: Salary Slip]
note: Option for a Select field in DocType 'Salary Slip'
en: Bimonthly
it: ogni due mesi

[ctx: Salary Structure]
note: Option for a Select field in DocType 'Salary Structure'
en: Bimonthly
it: ogni due mesi

en: Birthday Reminder
it: Promemoria di compleanno

[ctx: Leave Block List Date]
note: Label of a Date field in DocType 'Leave Block List Date'
en: Block Date
it: Data Blocco

[ctx: Leave Block List]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Leave Block List'
en: Block Days
it: Giorno Blocco

[ctx: Retention Bonus]
note: Label of a Currency field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Amount
it: Importo bonus

[ctx: Retention Bonus]
note: Label of a Date field in DocType 'Retention Bonus'
en: Bonus Payment Date
it: Data di pagamento bonus

en: Bonus Payment Date cannot be a past date
it: La data di pagamento bonus non può essere una data passata

[ctx: Payroll Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Payroll Settings'
en: Calculate Payroll Working Days Based On
it: Calcola i giorni lavorativi del libro paga in base a

[ctx: Leave Type]
note: Description of a Int field in DocType 'Leave Type'
en: Calculated in days
it: Calcolato in giorni

en: Calls
it: chiamate

en: Cannot find active Leave Period
it: Impossibile trovare il Periodo di congedo attivo

[ctx: Leave Control Panel]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Carry Forward
it: Portare Avanti

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Leave Type'
en: Carry Forward
it: Portare Avanti

[ctx: Leave Allocation]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Allocation'
en: Carry Forwarded Leaves
it: Portare Avanti Autorizzazione

en: Casual Leave
it: Permesso retribuito

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'HR Settings'
en: Check Vacancies On Job Offer Creation
it: Controlla i posti vacanti sulla creazione di offerte di lavoro

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Date field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-in Date
it: Data del check-in

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Date field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Check-out Date
it: Data di partenza

[ctx: Employee Benefit Claim]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Benefit For
it: Reclamo Beneficio per

[ctx: Employee Benefit Claim]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claim Date
it: Data del reclamo

[ctx: Employee Advance]
note: Option for a Select field in DocType 'Employee Advance'
en: Claimed
it: Ha sostenuto

en: Claimed Amount
it: Importo richiesto

[ctx: Employee Advance]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Advance'
en: Claimed Amount
it: Importo richiesto

[ctx: Employee Benefit Claim]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Claimed Amount
it: Importo richiesto

[ctx: Appointment Letter]
note: Label of a Text field in DocType 'Appointment Letter'
en: Closing Notes
it: Note di chiusura

[ctx: Appointment Letter Template]
note: Label of a Text field in DocType 'Appointment Letter Template'
en: Closing Notes
it: Note di chiusura

note: Name of a DocType
en: Compensatory Leave Request
it: Richiesta di congedo compensativo

[ctx: Compensatory Leave Request]
note: Label of a Link in the HR Workspace Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Compensatory Leave Request
it: Richiesta di congedo compensativo

[ctx: Leave Allocation]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Allocation'
en: Compensatory Leave Request
it: Richiesta di congedo compensativo

en: Compensatory Off
it: compensativa Off

[ctx: Full and Final Outstanding Statement]
note: Label of a Data field in DocType 'Full and Final Outstanding Statement'
en: Component
it: Componente

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Salary Detail'
en: Component
it: Componente

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Salary Detail'
en: Component properties and references
it: Proprietà e riferimenti dei componenti

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Salary Detail'
en: Condition and formula
it: Condizione e formula

[ctx: Income Tax Slab Other Charges]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Conditions
it: condizioni

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a HTML field in DocType 'Salary Structure'
en: Conditions and Formula variable and example
it: Condizioni e variabile di formula ed esempio

[ctx: Training Event]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event'
en: Conference
it: Conferenza

[ctx: Payroll Settings]
note: Label of a Select field in DocType 'Payroll Settings'
en: Consider Unmarked Attendance As
it: Considera la presenza non contrassegnata come

[ctx: Training Event]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Event'
en: Contact Number
it: Numero di contatto

[ctx: Training Program]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Program'
en: Contact Number
it: Numero di contatto

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Data field in DocType 'Travel Request'
en: Contact Number
it: Numero di contatto

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Attach field in DocType 'Travel Request'
en: Copy of Invitation/Announcement
it: Copia dell&#39;invito / annuncio

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Travel Request'
en: Costing Details
it: Dettagli di costo

[ctx: Training Event]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Event'
en: Course
it: Corso

[ctx: Training Feedback]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Feedback'
en: Course
it: Corso

[ctx: Job Applicant]
note: Label of a Text field in DocType 'Job Applicant'
en: Cover Letter
it: Lettera di presentazione

[ctx: Employee Transfer]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee Transfer'
en: Create New Employee Id
it: Crea un nuovo ID dipendente

note: Title of an Onboarding Step
en: Create Salary Slip
it: Creare busta paga

en: Create Salary Slips
it: Crea Salary Slips

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Create Separate Payment Entry Against Benefit Claim
it: Creare una voce di pagamento separata contro la richiesta di rimborso

en: Creating Payment Entries......
it: Creazione di voci di pagamento ......

en: Creating Salary Slips...
it: Creazione di buste salariali ...

en: Current
it: attuale

[ctx: Employee Property History]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee Property History'
en: Current
it: attuale

[ctx: Staffing Plan Detail]
note: Label of a Int field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Count
it: Conta corrente

en: Current Odometer Value should be greater than Last Odometer Value {0}
it: Il valore attuale del contachilometri deve essere maggiore dell&#39;ultimo valore del contachilometri {0}

[ctx: Vehicle Log]
note: Label of a Int field in DocType 'Vehicle Log'
en: Current Odometer value
it: Valore attuale del contachilometri

[ctx: Staffing Plan Detail]
note: Label of a Int field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Current Openings
it: Aperture correnti

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Daily Work Summary
it: Riepilogo lavori giornaliero

[ctx: Daily Work Summary]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Daily Work Summary
it: Riepilogo lavori giornaliero

note: Name of a DocType
en: Daily Work Summary Group
it: Gruppo di sintesi del lavoro quotidiano

[ctx: Daily Work Summary]
note: Label of a Link field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Daily Work Summary Group
it: Gruppo di sintesi del lavoro quotidiano

[ctx: Daily Work Summary Group]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the HR Workspace
en: Daily Work Summary Group
it: Gruppo di sintesi del lavoro quotidiano

note: Name of a DocType
en: Daily Work Summary Group User
it: Utente del gruppo di riepilogo del lavoro giornaliero

note: Name of a report Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the HR Workspace
en: Daily Work Summary Replies
it: Risposte Riepilogo Giornata Lavorativa

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: Date is repeated
it: La Data si Ripete

en: Debit A/C Number
it: Numero di addebito A / C

en: Dec
it: Dic

[ctx: Employee Tax Exemption Declaration]
note: Label of a Table field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Declarations
it: dichiarazioni

[ctx: Employee Tax Exemption Declaration Category]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Declared Amount
it: Importo dichiarato

[ctx: Additional Salary]
note: Label of a Check field in DocType 'Additional Salary'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
it: Dedurre l&#39;imposta completa sulla data di gestione stipendi selezionata

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
it: Dedurre l&#39;imposta completa sulla data di gestione stipendi selezionata

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Detail'
en: Deduct Full Tax on Selected Payroll Date
it: Dedurre l&#39;imposta completa sulla data di gestione stipendi selezionata

[ctx: Payroll Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Payroll Entry'
en: Deduct Tax For Unclaimed Employee Benefits
it: Tassa di deduzione per benefici per i dipendenti non rivendicati

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unclaimed Employee Benefits
it: Tassa di deduzione per benefici per i dipendenti non rivendicati

[ctx: Payroll Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Payroll Entry'
en: Deduct Tax For Unsubmitted Tax Exemption Proof
it: Tassa di deduzione per prova di esenzione fiscale non presentata

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Slip'
en: Deduct Tax For Unsubmitted Tax Exemption Proof
it: Tassa di deduzione per prova di esenzione fiscale non presentata

en: Deduction
it: Deduzioni

[ctx: Salary Component]
note: Option for a Select field in DocType 'Salary Component'
en: Deduction
it: Deduzioni

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Table field in DocType 'Salary Slip'
en: Deductions
it: Deduzioni

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Table field in DocType 'Salary Structure'
en: Deductions
it: Deduzioni

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Detail'
en: Default Amount
it: Importo Predefinito

[ctx: Salary Component Account]
note: Description of a Link field in DocType 'Salary Component Account'
en: Default Bank / Cash account will be automatically updated in Salary Journal Entry when this mode is selected.
it: Predefinito conto bancario / Cash sarà aggiornato automaticamente in Stipendio diario quando viene selezionata questa modalità.

[ctx: Employee Grade]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Grade'
en: Default Salary Structure
it: Struttura salariale predefinita

note: Name of a DocType
en: Department Approver
it: Approvazione del dipartimento

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Departure Datetime
it: Data e ora di partenza

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Depends on Payment Days
it: Dipende dai giorni di pagamento

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Detail'
en: Depends on Payment Days
it: Dipende dai giorni di pagamento

note: Name of a DocType
en: Designation Skill
it: Abilità di designazione

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Data field in DocType 'Travel Request'
en: Details of Sponsor (Name, Location)
it: Dettagli dello sponsor (nome, posizione)

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Select field in DocType 'Shift Type'
en: Determine Check-in and Check-out
it: Determinare il check-in e il check-out

[ctx: Employee Benefit Application]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Dispensed Amount (Pro-rated)
it: Quantità erogata (proporzionale)

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Do Not Include in Total
it: Non includere nel totale

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Detail'
en: Do not include in total
it: Non includere in totale

en: Document Status
it: Stato Documento

[ctx: Travel Request]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Request'
en: Domestic
it: Domestico

en: Duplicate Entry
it: Voce duplicata

en: Early Exit
it: Uscita anticipata

[ctx: Attendance]
note: Label of a Check field in DocType 'Attendance'
en: Early Exit
it: Uscita anticipata

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Early Exit
it: Uscita anticipata

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Int field in DocType 'Shift Type'
en: Early Exit Grace Period
it: Periodo di tolleranza dell&#39;uscita anticipata

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave
it: Ferie

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Select field in DocType 'Leave Type'
en: Earned Leave Frequency
it: Ferie maturate

en: Earning
it: Rendimento

[ctx: Salary Component]
note: Option for a Select field in DocType 'Salary Component'
en: Earning
it: Rendimento

[ctx: Employee Benefit Application Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Earning Component
it: Guadagno Componente

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Type'
en: Earning Component
it: Guadagno Componente

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Table field in DocType 'Salary Slip'
en: Earnings
it: Rendimenti

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Table field in DocType 'Salary Structure'
en: Earnings
it: Rendimenti

[ctx: Income Tax Slab]
note: Label of a Date field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Effective from
it: Efficace da

[ctx: Payroll Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Payroll Settings'
en: Email Salary Slip to Employee
it: E-mail busta paga per i dipendenti

[ctx: Daily Work Summary]
note: Label of a Code field in DocType 'Daily Work Summary'
en: Email Sent To
it: Email inviata a

[ctx: Payroll Settings]
note: Description of a Check field in DocType 'Payroll Settings'
en: Emails salary slip to employee based on preferred email selected in Employee
it: Messaggi di posta elettronica stipendio slittamento al dipendente sulla base di posta preferito selezionato a dipendenti

en: Employee A/C Number
it: Numero A / C dipendente

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the HR Workspace
en: Employee Advance Summary
it: Riassunto anticipo dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Attendance Tool
it: Strumento Presenze Dipendente

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Attendance Tool
it: Strumento Presenze Dipendente

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Application
it: Applicazione per il beneficio dei dipendenti

[ctx: Employee Benefit Application]
note: Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Application
it: Applicazione per il beneficio dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Application Detail
it: Dettaglio dell&#39;applicazione dei benefici per i dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Benefit Claim
it: Reclamo dei benefici dei dipendenti

[ctx: Employee Benefit Claim]
note: Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Benefit Claim
it: Reclamo dei benefici dei dipendenti

en: Employee Benefits
it: Benefici per i dipendenti

[ctx: Employee Benefit Application]
note: Label of a Table field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Employee Benefits
it: Benefici per i dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Boarding Activity
it: Attività di imbarco dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Checkin
it: Check-in dei dipendenti

[ctx: Employee Checkin]
note: Label of a Link in the HR Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace Label of a shortcut in the Shift & Attendance Workspace
en: Employee Checkin
it: Check-in dei dipendenti

[ctx: Employee Onboarding]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Employee Details
it: Dettagli Dipendente

[ctx: Employee Other Income]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee Other Income'
en: Employee Details
it: Dettagli Dipendente

[ctx: Employee Performance Feedback]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Employee Details
it: Dettagli Dipendente

[ctx: Exit Interview]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Exit Interview'
en: Employee Details
it: Dettagli Dipendente

[ctx: Full and Final Statement]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Full and Final Statement'
en: Employee Details
it: Dettagli Dipendente

[ctx: Payroll Entry]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payroll Entry'
en: Employee Details
it: Dettagli Dipendente

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Travel Request'
en: Employee Details
it: Dettagli Dipendente

[ctx: Training Event]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Training Event'
en: Employee Emails
it: E-mail dei dipendenti

[ctx: Training Result]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Training Result'
en: Employee Emails
it: E-mail dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Grade
it: Grado del dipendente

[ctx: Employee Grade]
note: Label of a Link in the HR Workspace
en: Employee Grade
it: Grado del dipendente

[ctx: Employee Onboarding]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Employee Grade
it: Grado del dipendente

[ctx: Employee Onboarding Template]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Onboarding Template'
en: Employee Grade
it: Grado del dipendente

[ctx: Employee Separation]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Separation'
en: Employee Grade
it: Grado del dipendente

[ctx: Employee Separation Template]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Separation Template'
en: Employee Grade
it: Grado del dipendente

[ctx: Leave Control Panel]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Employee Grade
it: Grado del dipendente

note: Name of a DocType
en: Employee Health Insurance
it: Assicurazione sanitaria dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Incentive
it: Incentivo dei dipendenti

[ctx: Employee Incentive]
note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Employee Incentive
it: Incentivo dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Onboarding
it: Dipendente Onboarding

[ctx: Employee Onboarding]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding
it: Dipendente Onboarding

note: Name of a DocType
en: Employee Onboarding Template
it: Modello di Onboarding degli impiegati

[ctx: Employee Onboarding]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Employee Onboarding Template
it: Modello di Onboarding degli impiegati

[ctx: Employee Onboarding Template]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Onboarding Template
it: Modello di Onboarding degli impiegati

note: Name of a DocType
en: Employee Other Income
it: Altri redditi dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Promotion
it: Promozione dei dipendenti

[ctx: Employee Promotion]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a Link in the Performance Workspace
en: Employee Promotion
it: Promozione dei dipendenti

[ctx: Employee Promotion]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee Promotion'
en: Employee Promotion Details
it: Dettagli sulla promozione dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Property History
it: Storia delle proprietà dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Referral
it: Referral dei dipendenti

[ctx: Employee Referral]
note: Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Employee Referral
it: Referral dei dipendenti

[ctx: Job Applicant]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Applicant'
en: Employee Referral
it: Referral dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Separation
it: Separazione dei dipendenti

[ctx: Employee Separation]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace Label of a shortcut in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation
it: Separazione dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Separation Template
it: Modello di separazione dei dipendenti

[ctx: Employee Separation]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Separation'
en: Employee Separation Template
it: Modello di separazione dei dipendenti

[ctx: Employee Separation Template]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Separation Template
it: Modello di separazione dei dipendenti

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'HR Settings'
en: Employee Settings
it: Impostazioni dipendente

note: Name of a DocType
en: Employee Skill
it: Abilità dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Skill Map
it: Mappa delle competenze dei dipendenti

[ctx: Employee Skill Map]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Skill Map
it: Mappa delle competenze dei dipendenti

[ctx: Employee Skill Map]
note: Label of a Table field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Employee Skills
it: Competenze dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Category
it: Categoria di esenzione fiscale dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Declaration
it: Dichiarazione di esenzione fiscale dei dipendenti

[ctx: Employee Tax Exemption Declaration]
note: Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace Label of a shortcut in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration
it: Dichiarazione di esenzione fiscale dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Declaration Category
it: Categoria Dichiarazione di esenzione fiscale dei dipendenti

[ctx: Employee Tax Exemption Declaration Category]
note: Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Declaration Category
it: Categoria Dichiarazione di esenzione fiscale dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Proof Submission
it: Presentazione della prova di esenzione fiscale dei dipendenti

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission]
note: Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Proof Submission
it: Presentazione della prova di esenzione fiscale dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail
it: Dettaglio di presentazione della prova di esenzione fiscale dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Tax Exemption Sub Category
it: Sottocategoria di esenzione fiscale dei dipendenti

[ctx: Employee Tax Exemption Sub Category]
note: Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Employee Tax Exemption Sub Category
it: Sottocategoria di esenzione fiscale dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Training
it: La formazione dei dipendenti

note: Name of a DocType
en: Employee Transfer
it: Trasferimento dei dipendenti

[ctx: Employee Transfer]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Employee Transfer
it: Trasferimento dei dipendenti

[ctx: Employee Transfer]
note: Label of a Table field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Detail
it: Dettaglio del trasferimento dei dipendenti

[ctx: Employee Transfer]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee Transfer'
en: Employee Transfer Details
it: Dettagli sul trasferimento dei dipendenti

en: Employee relieved on {0} must be set as 'Left'
it: Dipendente esonerato da {0} deve essere impostato come 'Congedato'

en: Employee {0} already submited an apllication {1} for the payroll period {2}
it: Il dipendente {0} ha già inviato una richiesta {1} per il periodo di gestione stipendi {2}

en: Employee {0} has no maximum benefit amount
it: Il dipendente {0} non ha l&#39;importo massimo del beneficio

en: Employee {0} is not active or does not exist
it: Employee {0} non è attiva o non esiste

en: Employee {0} is on Leave on {1}
it: Il dipendente {0} è in ferie il {1}

en: Employee {0} on Half day on {1}
it: Employee {0} sulla mezza giornata su {1}

en: Employees
it: I dipendenti

[ctx: Appraisal Cycle]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Employees
it: I dipendenti

[ctx: Payroll Entry]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Payroll Entry'
en: Employees
it: I dipendenti

[ctx: Training Event]
note: Label of a Table field in DocType 'Training Event'
en: Employees
it: I dipendenti

[ctx: Training Result]
note: Label of a Table field in DocType 'Training Result'
en: Employees
it: I dipendenti

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Label of a HTML field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Employees HTML
it: Dipendenti HTML

[ctx: Leave Control Panel]
note: Label of a HTML field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Employees HTML
it: Dipendenti HTML

note: Name of a report Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Employees working on a holiday
it: I dipendenti che lavorano in un giorno festivo

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Check field in DocType 'Shift Type'
en: Enable Auto Attendance
it: Abilita assistenza automatica

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Leave Type'
en: Encashment
it: incasso

[ctx: Leave Encashment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Leave Encashment'
en: Encashment Amount
it: Importo dell&#39;incasso

[ctx: Payroll Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Payroll Settings'
en: Encrypt Salary Slips in Emails
it: Cripta la busta paga nelle e-mail

en: End time cannot be before start time
it: L&#39;ora di fine non può essere precedente all&#39;ora di inizio

[ctx: Staffing Plan Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Estimated Cost Per Position
it: Costo stimato per posizione

en: Evaluation
it: Valutazione

[ctx: Employee Skill]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee Skill'
en: Evaluation Date
it: Data di valutazione

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Travel Request'
en: Event Details
it: dettagli dell&#39;evento

en: Event Link
it: Link evento

en: Event Location
it: Posizione dell&#39;evento

en: Event Name
it: Nome dell&#39;evento

[ctx: Training Event]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Event'
en: Event Name
it: Nome dell&#39;evento

[ctx: Training Feedback]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Feedback'
en: Event Name
it: Nome dell&#39;evento

[ctx: Training Event]
note: Label of a Select field in DocType 'Training Event'
en: Event Status
it: Stato evento

[ctx: Shift Type]
note: Option for a Select field in DocType 'Shift Type'
en: Every Valid Check-in and Check-out
it: Ogni check-in e check-out validi

[ctx: Training Event]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event'
en: Exam
it: Esame

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Exempted from Income Tax
it: Esente dall&#39;imposta sul reddito

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Detail'
en: Exempted from Income Tax
it: Esente dall&#39;imposta sul reddito

[ctx: Employee Tax Exemption Declaration Category]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Exemption Category
it: Categoria di esenzione

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Category
it: Categoria di esenzione

[ctx: Employee Tax Exemption Declaration Category]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Exemption Sub Category
it: Sottocategoria di esenzione

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Exemption Sub Category
it: Sottocategoria di esenzione

[ctx: Employee Separation]
note: Label of a Text Editor field in DocType 'Employee Separation'
en: Exit Interview Summary
it: Esci dal riepilogo intervista

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'HR Settings'
en: Expense Approver Mandatory In Expense Claim
it: Approvazione dell&#39;approvazione obbligatoria nel rimborso spese

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Account
it: Conto spese rivendicazione

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Advance
it: Addebito reclamo spese

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Detail
it: Dettaglio Rimborso Spese

note: Name of a DocType
en: Expense Claim Type
it: Tipo Rimborso Spese

[ctx: Expense Claim Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Expense Claim Type
it: Tipo Rimborso Spese

[ctx: Expense Claim Type]
note: Label of a Data field in DocType 'Expense Claim Type' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Expense Claim Type
it: Tipo Rimborso Spese

en: Expense Claim for Vehicle Log {0}
it: Rimborso spese per veicolo Log {0}

en: Expense Claim {0} already exists for the Vehicle Log
it: Rimborso spese {0} esiste già per il registro di veicoli

[ctx: Expense Claim Detail]
note: Label of a Date field in DocType 'Expense Claim Detail'
en: Expense Date
it: Data Spesa

[ctx: Employee Benefit Claim]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Expense Proof
it: Prova di spesa

note: Name of a DocType
en: Expense Taxes and Charges
it: Tasse e spese

[ctx: Expense Claim]
note: Label of a Table field in DocType 'Expense Claim'
en: Expense Taxes and Charges
it: Tasse e spese

[ctx: Travel Request Costing]
note: Label of a Link field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Expense Type
it: Tipo di spesa

en: Expire Allocation
it: Scadenza allocazione

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Int field in DocType 'Leave Type'
en: Expire Carry Forwarded Leaves (Days)
it: Scadenza Trasporta foglie inoltrate (giorni)

[ctx: Attendance Request]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Attendance Request'
en: Explanation
it: Spiegazione

[ctx: Training Event Employee]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event Employee'
en: Feedback Submitted
it: Feedback Confermato

en: Fill the form and save it
it: Compila il modulo e salva

[ctx: Shift Type]
note: Option for a Select field in DocType 'Shift Type'
en: First Check-in and Last Check-out
it: Primo check-in e ultimo check-out

en: Fiscal Year {0} not found
it: Anno fiscale {0} non trovato

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Salary Component'
en: Flexible Benefits
it: Benefici flessibili

[ctx: Travel Itinerary]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Flight
it: Volo

[ctx: Leave Application]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Application'
en: Follow via Email
it: Seguire via Email

en: Food
it: Cibo

en: For Employee
it: Per Dipendente

[ctx: Employee Performance Feedback]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: For Employee
it: Per Dipendente

[ctx: Payroll Entry]
note: Option for a Select field in DocType 'Payroll Entry'
en: Fortnightly
it: Quindicinale

[ctx: Salary Slip]
note: Option for a Select field in DocType 'Salary Slip'
en: Fortnightly
it: Quindicinale

[ctx: Salary Structure]
note: Option for a Select field in DocType 'Salary Structure'
en: Fortnightly
it: Quindicinale

[ctx: Payroll Settings]
note: Label of a Float field in DocType 'Payroll Settings'
en: Fraction of Daily Salary for Half Day
it: Frazione dello stipendio giornaliero per mezza giornata

[ctx: Taxable Salary Slab]
note: Label of a Currency field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: From Amount
it: Dalla quantità

en: From Date {0} cannot be after employee's relieving Date {1}
it: Dalla data {0} non può essere successiva alla Data di rilascio del dipendente {1}

en: From Date {0} cannot be before employee's joining Date {1}
it: Dalla data {0} non può essere precedente alla data di iscrizione del dipendente {1}

en: From date can not be less than employee's joining date
it: Dalla data non può essere inferiore alla data di iscrizione del dipendente

en: From date can not be less than employee's joining date.
it: La data di inizio non può essere inferiore alla data di adesione del dipendente.

en: Fuel Expense
it: Spese di carburante

en: Fuel Price
it: Prezzo Carburante

[ctx: Vehicle Log]
note: Label of a Currency field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Price
it: Prezzo Carburante

en: Fuel Qty
it: Quantità di carburante

[ctx: Vehicle Log]
note: Label of a Float field in DocType 'Vehicle Log'
en: Fuel Qty
it: Quantità di carburante

en: Full-time
it: Tempo pieno

[ctx: Travel Request]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Request'
en: Fully Sponsored
it: Completamente sponsorizzato

[ctx: Travel Request Costing]
note: Label of a Currency field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Funded Amount
it: Importo finanziato

en: Future dates not allowed
it: Date future non consentite

en: Get Details From Declaration
it: Ottieni dettagli dalla dichiarazione

en: Get Employees
it: Ottieni dipendenti

[ctx: Appraisal Cycle]
note: Label of a Button field in DocType 'Appraisal Cycle'
en: Get Employees
it: Ottieni dipendenti

[ctx: Upload Attendance]
note: Label of a Button field in DocType 'Upload Attendance'
en: Get Template
it: Ottieni Modulo

[ctx: Travel Itinerary]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Gluten Free
it: Senza glutine

en: Goals
it: Obiettivi

[ctx: Appraisal]
note: Label of a Table field in DocType 'Appraisal'
en: Goals
it: Obiettivi

en: Gross Pay
it: Paga lorda

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Slip'
en: Gross Pay
it: Paga lorda

note: Name of a role
en: Guest
it: ospite

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: HR Settings
it: Impostazioni HR

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Link in the HR Workspace
en: HR Settings
it: Impostazioni HR

[ctx: Additional Salary]
note: Option for a Select field in DocType 'Additional Salary'
en: HR-ADS-.YY.-.MM.-
it: HR-ADS-.YY .-. Mm.-

[ctx: Attendance]
note: Option for a Select field in DocType 'Attendance'
en: Half Day
it: Mezza Giornata

[ctx: Attendance Request]
note: Label of a Check field in DocType 'Attendance Request'
en: Half Day
it: Mezza Giornata

[ctx: Compensatory Leave Request]
note: Label of a Check field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Half Day
it: Mezza Giornata

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Option for a Select field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Half Day
it: Mezza Giornata

[ctx: Leave Application]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Application'
en: Half Day
it: Mezza Giornata

[ctx: Attendance Request]
note: Label of a Date field in DocType 'Attendance Request'
en: Half Day Date
it: Data di mezza giornata

[ctx: Compensatory Leave Request]
note: Label of a Date field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Half Day Date
it: Data di mezza giornata

[ctx: Leave Application]
note: Label of a Date field in DocType 'Leave Application'
en: Half Day Date
it: Data di mezza giornata

en: Half Day Date is mandatory
it: La mezza giornata è obbligatoria

en: Half Day Date should be between From Date and To Date
it: La data di mezza giornata deve essere compresa da Data a Data

en: Half Day Date should be in between Work From Date and Work End Date
it: La data di mezza giornata deve essere compresa tra la data di fine lavoro e la data di fine lavoro

en: Half day date should be in between from date and to date
it: La data di mezza giornata dovrebbe essere tra la data e la data

[ctx: Training Event]
note: Label of a Check field in DocType 'Training Event'
en: Has Certificate
it: Ha certificato

[ctx: Employee Health Insurance]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee Health Insurance'
en: Health Insurance Name
it: Nome dell&#39;assicurazione sanitaria

en: Hello
it: Ciao

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Section Break field in DocType 'HR Settings'
en: Hiring Settings
it: Impostazioni di assunzione

[ctx: Leave Period]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Period'
en: Holiday List for Optional Leave
it: Lista vacanze per ferie facoltative

en: House rent paid days overlapping with {0}
it: Giorni di affitto della casa pagati sovrapposti con {0}

en: House rented dates required for exemption calculation
it: Date di affitto della casa richieste per il calcolo dell&#39;esenzione

en: House rented dates should be atleast 15 days apart
it: Le date in affitto della casa dovrebbero essere di almeno 15 giorni di distanza

en: IFSC Code
it: Codice IFSC

[ctx: Employee Checkin]
note: Option for a Select field in DocType 'Employee Checkin'
en: IN
it: NEL

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Data field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Number
it: numero del documento identificativo

note: Name of a DocType
en: Identification Document Type
it: Tipo di documento di identificazione

[ctx: Identification Document Type]
note: Label of a Data field in DocType 'Identification Document Type'
en: Identification Document Type
it: Tipo di documento di identificazione

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Travel Request'
en: Identification Document Type
it: Tipo di documento di identificazione

[ctx: Payroll Settings]
note: Description of a Check field in DocType 'Payroll Settings'
en: If checked, hides and disables Rounded Total field in Salary Slips
it: Se selezionato, nasconde e disabilita il campo Totale arrotondato nelle buste paga

[ctx: Salary Component]
note: Description of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: If checked, the full amount will be deducted from taxable income before calculating income tax without any declaration or proof submission.
it: Se selezionato, l&#39;intero importo verrà detratto dal reddito imponibile prima del calcolo dell&#39;imposta sul reddito senza alcuna dichiarazione o presentazione di prove.

[ctx: Income Tax Slab]
note: Description of a Check field in DocType 'Income Tax Slab'
en: If enabled, Tax Exemption Declaration will be considered for income tax calculation.
it: Se abilitata, la Dichiarazione di esenzione fiscale verrà presa in considerazione per il calcolo dell&#39;imposta sul reddito.

[ctx: Leave Block List]
note: Description of a Check field in DocType 'Leave Block List'
en: If not checked, the list will have to be added to each Department where it has to be applied.
it: Se non controllati, la lista dovrà essere aggiunto a ciascun Dipartimento dove deve essere applicato.

[ctx: Salary Detail]
note: Description of a Check field in DocType 'Salary Detail'
en: If selected, the value specified or calculated in this component will not contribute to the earnings or deductions. However, it's value can be referenced by other components that can be added or deducted.
it: Se selezionato, il valore specificato o calcolato in questo componente non contribuirà agli utili o alle deduzioni. Tuttavia, il suo valore può essere riferito da altri componenti che possono essere aggiunti o detratti.

[ctx: Upload Attendance]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Upload Attendance'
en: Import Attendance
it: Importa presenze

en: Importing {0} of {1}
it: Importazione di {0} di {1}

en: In Time
it: In tempo

[ctx: Attendance]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Attendance'
en: In Time
it: In tempo

[ctx: Employee Incentive]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Incentive'
en: Incentive Amount
it: Quantità incentivante

[ctx: Payroll Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'Payroll Settings'
en: Include holidays in Total no. of Working Days
it: Includi vacanze in totale n. dei giorni lavorativi

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Type'
en: Include holidays within leaves as leaves
it: Considerare le vacanze come ferie

en: Income Tax Amount
it: Importo dell&#39;imposta sul reddito

en: Income Tax Component
it: Componente dell&#39;imposta sul reddito

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Deductions
it: Detrazioni fiscali sul reddito

note: Name of a DocType
en: Income Tax Slab
it: Lastra di imposta sul reddito

[ctx: Income Tax Slab]
note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a Link in the Tax & Benefits Workspace
en: Income Tax Slab
it: Lastra di imposta sul reddito

[ctx: Salary Structure Assignment]
note: Label of a Link field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Income Tax Slab
it: Lastra di imposta sul reddito

note: Name of a DocType
en: Income Tax Slab Other Charges
it: Imposte sul reddito Lastra Altri oneri

en: Income Tax Slab must be effective on or before Payroll Period Start Date: {0}
it: La lastra dell&#39;imposta sul reddito deve essere in vigore alla data di inizio del periodo di gestione stipendi o prima: {0}

en: Income Tax Slab not set in Salary Structure Assignment: {0}
it: Lastra imposta sul reddito non impostata nell&#39;assegnazione struttura salariale: {0}

en: Income Tax Slab: {0} is disabled
it: Lastra imposta sul reddito: {0} è disattivato

[ctx: Vehicle Service]
note: Option for a Select field in DocType 'Vehicle Service'
en: Inspection
it: ispezione

[ctx: Salary Slip Loan]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Interest Amount
it: Ammontare Interessi

[ctx: Training Event]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event'
en: Intermediate
it: Intermedio

en: Intern
it: Stagista

[ctx: Travel Request]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Request'
en: International
it: Internazionale

[ctx: Training Event Employee]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event Employee'
en: Invited
it: Invitato

[ctx: Vehicle Log]
note: Label of a Data field in DocType 'Vehicle Log'
en: Invoice Ref
it: fattura Rif

[ctx: Leave Ledger Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Carry Forward
it: È Portare Avanti

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Type'
en: Is Carry Forward
it: È Portare Avanti

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Type'
en: Is Compensatory
it: È compensatorio

en: Is Earned Leave
it: È ferie

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Type'
en: Is Earned Leave
it: È ferie

[ctx: Leave Ledger Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Expired
it: È scaduto

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Is Flexible Benefit
it: È flessibile vantaggio

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Flexible Benefit
it: È flessibile vantaggio

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Is Income Tax Component
it: È una componente dell&#39;imposta sul reddito

[ctx: Leave Ledger Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Is Leave Without Pay
it: È ferie senza stipendio

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Type'
en: Is Leave Without Pay
it: È ferie senza stipendio

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Type'
en: Is Optional Leave
it: È permesso facoltativo

[ctx: Additional Salary]
note: Label of a Check field in DocType 'Additional Salary'
en: Is Recurring
it: È ricorrente

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Is Tax Applicable
it: È applicabile l&#39;imposta

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Detail'
en: Is Tax Applicable
it: È applicabile l&#39;imposta

note: Name of a DocType
en: Job Applicant Source
it: Fonte del candidato

en: Job Description
it: Descrizione del lavoro

[ctx: Job Requisition]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Job Requisition' Label of a Text Editor field in DocType 'Job Requisition'
en: Job Description
it: Descrizione del lavoro

note: Name of a DocType
en: Job Offer
it: Offerta di lavoro

[ctx: Employee Onboarding]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Job Offer
it: Offerta di lavoro

[ctx: Job Offer]
note: Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Offer
it: Offerta di lavoro

note: Name of a DocType
en: Job Offer Term
it: Termine dell&#39;offerta di lavoro

[ctx: Job Offer]
note: Label of a Table field in DocType 'Job Offer'
en: Job Offer Terms
it: Termini dell&#39;offerta di lavoro

en: Job Offer status
it: Stato dell&#39;offerta di lavoro

en: Job Offer: {0} is already for Job Applicant: {1}
it: Offerta di lavoro: {0} è già per il candidato: {1}

note: Name of a DocType
en: Job Opening
it: Offerte di Lavoro

[ctx: Interview]
note: Label of a Link field in DocType 'Interview'
en: Job Opening
it: Offerte di Lavoro

[ctx: Job Applicant]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Applicant'
en: Job Opening
it: Offerte di Lavoro

[ctx: Job Opening]
note: Label of a Link in the Recruitment Workspace Label of a shortcut in the Recruitment Workspace
en: Job Opening
it: Offerte di Lavoro

[ctx: Job Requisition]
note: Linked DocType in Job Requisition's connections
en: Job Opening
it: Offerte di Lavoro

[ctx: Job Opening]
note: Description of a Text Editor field in DocType 'Job Opening'
en: Job profile, qualifications required etc.
it: Profilo Posizione , qualifiche richieste ecc

note: Label of a Card Break in the Recruitment Workspace
en: Jobs
it: Posizioni

[ctx: Leave Control Panel]
note: Option for a Select field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Joining Date
it: Unire Data

[ctx: Leave Policy Assignment]
note: Option for a Select field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Joining Date
it: Unire Data

en: July
it: luglio

en: June
it: giugno

[ctx: Appraisal KRA]
note: Description of a Link field in DocType 'Appraisal KRA'
en: Key Performance Area
it: Area Chiave Prestazioni

[ctx: Appraisal Goal]
note: Description of a Small Text field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Key Responsibility Area
it: Area Responsabilità Chiave

[ctx: Shift Type]
note: Description of a Datetime field in DocType 'Shift Type'
en: Last Known Successful Sync of Employee Checkin. Reset this only if you are sure that all Logs are synced from all the locations. Please don't modify this if you are unsure.
it: Ultima sincronizzazione riuscita nota del check-in dei dipendenti. Ripristina questo solo se sei sicuro che tutti i log sono sincronizzati da tutte le posizioni. Si prega di non modificare questo se non si è sicuri.

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Shift Type'
en: Last Sync of Checkin
it: Ultima sincronizzazione del check-in

en: Late Entry
it: Ingresso ritardato

[ctx: Attendance]
note: Label of a Check field in DocType 'Attendance'
en: Late Entry
it: Ingresso ritardato

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Late Entry
it: Ingresso ritardato

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Int field in DocType 'Shift Type'
en: Late Entry Grace Period
it: Periodo di grazia posticipato

en: Leave
it: Partire

[ctx: Payroll Settings]
note: Option for a Select field in DocType 'Payroll Settings'
en: Leave
it: Partire

note: Name of a DocType
en: Leave Allocation
it: Alloca Permessi

[ctx: Compensatory Leave Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Leave Allocation
it: Alloca Permessi

[ctx: Leave Allocation]
note: Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace
en: Leave Allocation
it: Alloca Permessi

[ctx: Leave Encashment]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Allocation
it: Alloca Permessi

[ctx: Leave Policy]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Allocations
it: Lascia allocazioni

note: Name of a DocType
en: Leave Application
it: Autorizzazione Permessi

[ctx: Attendance]
note: Label of a Link field in DocType 'Attendance'
en: Leave Application
it: Autorizzazione Permessi

[ctx: Leave Application]
note: Label of a Link in the HR Workspace Label of a shortcut in the HR Workspace Label of a Link in the Leaves Workspace Label of a shortcut in the Leaves Workspace
en: Leave Application
it: Autorizzazione Permessi

en: Leave Approval Notification
it: Lascia la notifica di approvazione

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approval Notification Template
it: Lascia il modello di notifica di approvazione

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Approver Mandatory In Leave Application
it: Lascia l&#39;Approvatore Obbligatorio In Congedo

[ctx: Leave Application]
note: Label of a Data field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Approver Name
it: Nome responsabile ferie

[ctx: Leave Encashment]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Balance
it: Lasciare l&#39;equilibrio

[ctx: Leave Application]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Balance Before Application
it: Lascia bilancio prima applicazione

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Allow
it: Lascia permesso blocco lista

[ctx: Leave Block List]
note: Label of a Table field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Allowed
it: Lascia Block List ammessi

note: Name of a DocType
en: Leave Block List Date
it: Lascia Block List Data

[ctx: Leave Block List]
note: Label of a Table field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Dates
it: Lascia Blocco Elenco date

[ctx: Leave Block List]
note: Label of a Data field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Block List Name
it: Lascia Block List Nome

en: Leave Blocked
it: Lascia Bloccato

note: Name of a DocType
en: Leave Control Panel
it: Lascia il Pannello di controllo

[ctx: Leave Control Panel]
note: Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Control Panel
it: Lascia il Pannello di controllo

note: Name of a DocType
en: Leave Encashment
it: lasciare Incasso

[ctx: Leave Encashment]
note: Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Encashment
it: lasciare Incasso

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Structure'
en: Leave Encashment Amount Per Day
it: Lasciare l&#39;importo di incassi al giorno

note: Name of a DocType
en: Leave Ledger Entry
it: Lascia iscrizione contabile

note: Name of a DocType
en: Leave Period
it: Lascia il Periodo

[ctx: Leave Allocation]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Allocation'
en: Leave Period
it: Lascia il Periodo

[ctx: Leave Control Panel]
note: Option for a Select field in DocType 'Leave Control Panel' Label of a Link field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Leave Period
it: Lascia il Periodo

[ctx: Leave Encashment]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Period
it: Lascia il Periodo

[ctx: Leave Period]
note: Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Period
it: Lascia il Periodo

[ctx: Leave Policy Assignment]
note: Option for a Select field in DocType 'Leave Policy Assignment' Label of a Link field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leave Period
it: Lascia il Periodo

note: Name of a DocType
en: Leave Policy
it: Lascia politica

[ctx: Leave Allocation]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Allocation'
en: Leave Policy
it: Lascia politica

[ctx: Leave Control Panel]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Leave Policy
it: Lascia politica

[ctx: Leave Policy]
note: Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Policy
it: Lascia politica

[ctx: Leave Policy Assignment]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leave Policy
it: Lascia politica

note: Name of a DocType
en: Leave Policy Detail
it: Lascia il dettaglio della politica

[ctx: Leave Policy]
note: Label of a Table field in DocType 'Leave Policy'
en: Leave Policy Details
it: Lasciare i dettagli della politica

en: Leave Status Notification
it: Invia notifica di stato

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'HR Settings'
en: Leave Status Notification Template
it: Lasciare il modello di notifica di stato

note: Name of a DocType
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Attendance]
note: Label of a Link field in DocType 'Attendance'
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Compensatory Leave Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Leave Allocation]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Allocation'
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Leave Application]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Application'
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Leave Block List]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Block List'
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Leave Control Panel]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Control Panel'
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Leave Encashment]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Encashment'
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Leave Ledger Entry]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Leave Policy Detail]
note: Label of a Link field in DocType 'Leave Policy Detail'
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Link in the Leaves Workspace
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Salary Slip Leave]
note: Label of a Link field in DocType 'Salary Slip Leave'
en: Leave Type
it: Tipo di Permesso

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Data field in DocType 'Leave Type'
en: Leave Type Name
it: Nome Tipo di Permesso

en: Leave Type is madatory
it: Lasciare il tipo è pazzesco

en: Leave Type {0} cannot be allocated since it is leave without pay
it: Lascia tipo {0} non può essere assegnato in quanto si lascia senza paga

en: Leave Type {0} cannot be carry-forwarded
it: Lascia tipo {0} non può essere trasmessa carry-

en: Leave Type {0} is not encashable
it: Lasciare il tipo {0} non è incassabile

en: Leave Without Pay
it: Lascia senza stipendio

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Float field in DocType 'Salary Slip'
en: Leave Without Pay
it: Lascia senza stipendio

en: Leave Without Pay does not match with approved {} records
it: Leave Without Pay non corrisponde ai record {} approvati

en: Leave application is linked with leave allocations {0}. Leave application cannot be set as leave without pay
it: Lasciare l&#39;applicazione è collegata con allocazioni di ferie {0}. Non è possibile impostare l&#39;applicazione di congedo come congedo gratuito

en: Leave cannot be allocated before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
it: Ferie non possono essere assegnati prima {0}, come equilibrio congedo è già stato inoltrato carry-in futuro record di assegnazione congedo {1}

en: Leave cannot be applied/cancelled before {0}, as leave balance has already been carry-forwarded in the future leave allocation record {1}
it: Lasciare non può essere applicata / annullato prima {0}, come equilibrio congedo è già stato inoltrato carry-in futuro record di assegnazione congedo {1}

note: Label of a Card Break in the HR Workspace Name of a Workspace
en: Leaves
it: Le foglie

[ctx: Leave Ledger Entry]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Leaves
it: Le foglie

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Tab Break field in DocType 'Salary Slip'
en: Leaves
it: Le foglie

[ctx: Leave Policy Assignment]
note: Label of a Check field in DocType 'Leave Policy Assignment'
en: Leaves Allocated
it: Foglie assegnate

en: Leaves per Year
it: Ferie per Anno

en: Lifecycle
it: Ciclo vitale

[ctx: Salary Slip Loan]
note: Label of a Link field in DocType 'Salary Slip Loan'
en: Loan Repayment Entry
it: Iscrizione rimborso prestiti

[ctx: Employee Checkin]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee Checkin'
en: Location / Device ID
it: Posizione / ID dispositivo

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Check field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Lodging Required
it: Alloggio richiesto

[ctx: Employee Checkin]
note: Label of a Select field in DocType 'Employee Checkin'
en: Log Type
it: Tipo di registro

en: Log Type is required for check-ins falling in the shift: {0}.
it: Il tipo di registro è richiesto per i check-in che rientrano nel turno: {0}.

en: Mark Attendance
it: Segna la presenza

[ctx: Shift Type]
note: Description of a Check field in DocType 'Shift Type'
en: Mark attendance based on 'Employee Checkin' for Employees assigned to this shift.
it: Contrassegnare le presenze in base a &quot;Registrazione dei dipendenti&quot; per i dipendenti assegnati a questo turno.

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance
it: Marca Presenza

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Label of a HTML field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Marked Attendance HTML
it: Marcata presenze HTML

[ctx: Employee Benefit Claim]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Max Amount Eligible
it: Importo massimo ammissibile

[ctx: Employee Benefit Application Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Max Benefit Amount
it: Ammontare massimo del beneficio

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Component'
en: Max Benefit Amount (Yearly)
it: Ammontare massimo del beneficio (annuale)

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Structure'
en: Max Benefits (Amount)
it: Benefici massimi (importo)

[ctx: Employee Benefit Application]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Max Benefits (Yearly)
it: Benefici massimi (annuale)

[ctx: Employee Tax Exemption Category]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Tax Exemption Category'
en: Max Exemption Amount
it: Importo massimo di esenzione

[ctx: Employee Tax Exemption Sub Category]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Category'
en: Max Exemption Amount
it: Importo massimo di esenzione

en: Max Exemption Amount cannot be greater than maximum exemption amount {0} of Tax Exemption Category {1}
it: L&#39;importo massimo dell&#39;esenzione non può essere superiore all&#39;importo massimo dell&#39;esenzione {0} della categoria di esenzione fiscale {1}

[ctx: Income Tax Slab Other Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Max Taxable Income
it: Reddito imponibile massimo

en: Max benefits should be greater than zero to dispense benefits
it: I benefici massimi dovrebbero essere maggiori di zero per erogare i benefici

[ctx: Payroll Settings]
note: Label of a Float field in DocType 'Payroll Settings'
en: Max working hours against Timesheet
it: Max ore di lavoro contro Timesheet

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Type'
en: Maximum Carry Forwarded Leaves
it: Numero massimo di foglie inoltrate

[ctx: Employee Tax Exemption Declaration Category]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration Category'
en: Maximum Exempted Amount
it: Importo massimo esente

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Maximum Exemption Amount
it: Importo massimo di esenzione

en: Maximum amount eligible for the component {0} exceeds {1}
it: L&#39;importo massimo ammissibile per il componente {0} supera {1}

en: Maximum benefit amount of component {0} exceeds {1}
it: L&#39;importo massimo del vantaggio del componente {0} supera {1}

en: Maximum benefit amount of employee {0} exceeds {1}
it: L&#39;importo massimo del beneficio del dipendente {0} supera {1}

en: Maximum leave allowed in the leave type {0} is {1}
it: Permesso massimo permesso nel tipo di permesso {0} è {1}

en: May
it: Maggio

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Select field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Meal Preference
it: preferenza sul cibo

en: Medical
it: Medico

[ctx: Vehicle Service]
note: Option for a Select field in DocType 'Vehicle Service'
en: Mileage
it: Chilometraggio

[ctx: Income Tax Slab Other Charges]
note: Label of a Currency field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Min Taxable Income
it: Reddito imponibile minimo

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Select field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Mode of Travel
it: Modalità di viaggio

en: Mode of payment is required to make a payment
it: Modalità di pagamento è richiesto di effettuare un pagamento

note: Name of a report Label of a Link in the HR Workspace Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Monthly Attendance Sheet
it: Foglio Presenze Mensile

en: More than one selection for {0} not allowed
it: Non è consentita più di una selezione per {0}

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Data field in DocType 'Travel Request'
en: Name of Organizer
it: Nome dell&#39;organizzatore

en: Net Pay
it: Retribuzione netta

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Slip'
en: Net Pay
it: Retribuzione netta

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Structure'
en: Net Pay
it: Retribuzione netta

en: Net Pay cannot be less than 0
it: Retribuzione netta non può essere inferiore a 0

en: Net Salary Amount
it: Importo salariale netto

en: Net pay cannot be negative
it: Retribuzione netta non può essere negativa

[ctx: Employee Transfer]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Transfer'
en: New Employee ID
it: Nuovo ID dipendente

[ctx: Leave Allocation]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Allocation'
en: New Leaves Allocated
it: Nuove ferie allocate

[ctx: Leave Control Panel]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Control Panel'
en: New Leaves Allocated (In Days)
it: Nuove ferie attribuiti (in giorni)

en: No Employee Found
it: Nessun dipendente trovato

en: No Employee found for the given employee field value. '{}': {}
it: Nessun dipendente trovato per il valore del campo dato dipendente. &#39;{}&#39;: {}

en: No Leaves Allocated to Employee: {0} for Leave Type: {1}
it: Nessun permesso assegnato al dipendente: {0} per il tipo di congedo: {1}

en: No Staffing Plans found for this Designation
it: Nessun piano di personale trovato per questa designazione

en: No active or default Salary Structure found for employee {0} for the given dates
it: Nessuna struttura attiva o stipendio predefinito trovato per dipendente {0} per le date indicate

en: No additional expenses has been added
it: Non sono state aggiunte spese aggiuntive

en: No leave record found for employee {0} on {1}
it: Nessun record di ferie trovato per il dipendente {0} su {1}

en: No more updates
it: Nessun altro aggiornamento

en: No replies from
it: Nessuna replica da

en: No salary slip found to submit for the above selected criteria OR salary slip already submitted
it: Nessun documento retributivo scoperto da presentare per i criteri sopra menzionati OPPURE lo stipendio già presentato

[ctx: Travel Itinerary]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non Diary
it: Non diario

[ctx: Travel Itinerary]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Non-Vegetarian
it: Non vegetariano

en: Nothing to change
it: Niente da cambiare

en: Notice Period
it: Periodo di preavviso

[ctx: Employee Onboarding]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee Onboarding'
en: Notify users by email
it: Notifica agli utenti via e-mail

[ctx: Employee Separation]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee Separation'
en: Notify users by email
it: Notifica agli utenti via e-mail

[ctx: Payroll Entry]
note: Label of a Int field in DocType 'Payroll Entry'
en: Number Of Employees
it: Numero di dipendenti

[ctx: Staffing Plan Detail]
note: Label of a Int field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Number Of Positions
it: Numero di posizioni

[ctx: Employee Checkin]
note: Option for a Select field in DocType 'Employee Checkin'
en: OUT
it: SU

en: Oct
it: Ott

[ctx: Vehicle Log]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Vehicle Log'
en: Odometer Reading
it: Lettura del contachilometri

note: Name of a DocType
en: Offer Term
it: Termini Offerta

[ctx: Job Offer Term]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Offer Term'
en: Offer Term
it: Termini Offerta

[ctx: Offer Term]
note: Label of a Data field in DocType 'Offer Term'
en: Offer Term
it: Termini Offerta

en: On Date
it: Alla data

[ctx: Attendance Request]
note: Option for a Select field in DocType 'Attendance Request'
en: On Duty
it: In servizio

[ctx: Attendance]
note: Option for a Select field in DocType 'Attendance'
en: On Leave
it: In ferie

en: Only Approvers can Approve this Request.
it: Solo gli approvatori possono approvare questa richiesta.

en: Only Leave Applications with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
it: Solo le autorizzazioni con lo stato 'Approvato' o 'Rifiutato' possono essere confermate

en: Only Shift Request with status 'Approved' and 'Rejected' can be submitted
it: È possibile inviare solo richieste di turni con stato &quot;Approvato&quot; e &quot;Rifiutato&quot;

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Only Tax Impact (Cannot Claim But Part of Taxable Income)
it: Solo impatti fiscali (non può rivendicare una parte del reddito imponibile)

en: Only expired allocation can be cancelled
it: È possibile annullare solo l&#39;allocazione scaduta

en: Only users with the {0} role can create backdated leave applications
it: Solo gli utenti con il ruolo {0} possono creare applicazioni congedo retrodatate

en: Optional Holiday List not set for leave period {0}
it: Elenco festività facoltativo non impostato per periodo di ferie {0}

[ctx: Income Tax Slab]
note: Label of a Table field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Other Taxes and Charges
it: Altre tasse e oneri

en: Others
it: Altri

en: Out Time
it: Fuori tempo

[ctx: Attendance]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Attendance'
en: Out Time
it: Fuori tempo

[ctx: Additional Salary]
note: Label of a Check field in DocType 'Additional Salary'
en: Overwrite Salary Structure Amount
it: Sovrascrivi importo struttura salariale

en: PAN Number
it: Numero PAN

en: PF Account
it: Conto PF

en: PF Amount
it: Importo PF

en: PF Loan
it: Prestito PF

en: Part-time
it: A tempo parziale

[ctx: Travel Request]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Request'
en: Partially Sponsored, Require Partial Funding
it: Parzialmente sponsorizzato, richiede un finanziamento parziale

[ctx: Payroll Settings]
note: Label of a Data field in DocType 'Payroll Settings'
en: Password Policy
it: Politica sulla password

en: Password policy cannot contain spaces or simultaneous hyphens. The format will be restructured automatically
it: La politica delle password non può contenere spazi o trattini simultanei. Il formato verrà ristrutturato automaticamente

en: Password policy for Salary Slips is not set
it: La politica password per le buste paga non è impostata

[ctx: Employee Benefit Application Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee Benefit Application Detail'
en: Pay Against Benefit Claim
it: Pagare contro il reclamo per benefici

[ctx: Employee Benefit Claim]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee Benefit Claim'
en: Pay Against Benefit Claim
it: Pagare contro il reclamo per benefici

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Pay Against Benefit Claim
it: Pagare contro il reclamo per benefici

en: Payment Account is mandatory
it: Il conto di pagamento è obbligatorio

en: Payment Days
it: Giorni di pagamento

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Float field in DocType 'Salary Slip' Label of a Tab Break field in DocType 'Salary Slip'
en: Payment Days
it: Giorni di pagamento

en: Payment of {0} from {1} to {2}
it: Pagamento di {0} da {1} a {2}

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Salary Payout Workspace
en: Payroll
it: Libro paga

[ctx: Leave Encashment]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Leave Encashment'
en: Payroll
it: Libro paga

[ctx: Additional Salary]
note: Label of a Date field in DocType 'Additional Salary'
en: Payroll Date
it: Data del libro paga

[ctx: Employee Incentive]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee Incentive'
en: Payroll Date
it: Data del libro paga

[ctx: Gratuity]
note: Label of a Date field in DocType 'Gratuity'
en: Payroll Date
it: Data del libro paga

note: Name of a DocType
en: Payroll Employee Detail
it: Dettaglio dipendente del libro paga

[ctx: Payroll Entry]
note: Label of a Select field in DocType 'Payroll Entry'
en: Payroll Frequency
it: Frequenza di pagamento

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Select field in DocType 'Salary Slip'
en: Payroll Frequency
it: Frequenza di pagamento

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Select field in DocType 'Salary Structure'
en: Payroll Frequency
it: Frequenza di pagamento

en: Payroll Number
it: Numero del libro paga

note: Name of a DocType
en: Payroll Period
it: Periodo del libro paga

[ctx: Employee Benefit Application]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Payroll Period
it: Periodo del libro paga

[ctx: Employee Other Income]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Other Income'
en: Payroll Period
it: Periodo del libro paga

[ctx: Employee Tax Exemption Declaration]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Payroll Period
it: Periodo del libro paga

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Payroll Period
it: Periodo del libro paga

[ctx: Payroll Period]
note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Payroll Period
it: Periodo del libro paga

note: Name of a DocType
en: Payroll Period Date
it: Data del periodo del libro paga

[ctx: Payroll Period]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Payroll Period' Label of a Table field in DocType 'Payroll Period'
en: Payroll Periods
it: Periodi di retribuzione

note: Name of a DocType Title of an Onboarding Step
en: Payroll Settings
it: Impostazioni Payroll

[ctx: Payroll Settings]
note: Label of a Link in the Payroll Workspace
en: Payroll Settings
it: Impostazioni Payroll

en: Payroll date can not be greater than employee's relieving date.
it: La data del libro paga non può essere maggiore della data di rilascio del dipendente.

en: Payroll date can not be less than employee's joining date.
it: La data del libro paga non può essere inferiore alla data di adesione del dipendente.

[ctx: Income Tax Slab Other Charges]
note: Label of a Percent field in DocType 'Income Tax Slab Other Charges'
en: Percent
it: Percentuale

[ctx: Taxable Salary Slab]
note: Label of a Percent field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: Percent Deduction
it: Detrazione percentuale

en: Piecework
it: lavoro a cottimo

[ctx: Job Opening]
note: Label of a Int field in DocType 'Job Opening'
en: Planned number of Positions
it: Numero previsto di posizioni

en: Please add the remaining benefits {0} to any of the existing component
it: Si prega di aggiungere i restanti benefici {0} a qualsiasi componente esistente

en: Please confirm once you have completed your training
it: Si prega di confermare una volta completata la tua formazione

en: Please enable default incoming account before creating Daily Work Summary Group
it: Abilitare l&#39;account predefinito in entrata prima di creare il gruppo di riepilogo del lavoro giornaliero

en: Please enter the designation
it: Si prega di inserire la designazione

en: Please select Company and Designation
it: Si prega di selezionare Società e designazione

en: Please select Employee
it: Si prega di selezionare Dipendente

en: Please select Employee first.
it: Seleziona prima il dipendente.

en: Please select a csv file
it: Seleziona un file csv

en: Please set Payroll based on in Payroll settings
it: Si prega di impostare Payroll in base a nelle Impostazioni Payroll

en: Please set default template for Leave Approval Notification in HR Settings.
it: Si prega di impostare il modello predefinito per lasciare la notifica di approvazione nelle impostazioni delle risorse umane.

en: Please set default template for Leave Status Notification in HR Settings.
it: Si prega di impostare il modello predefinito per lasciare notifica dello stato nelle impostazioni delle risorse umane.

en: Please set the Company
it: Imposti la Società

en: Please set the Date Of Joining for employee {0}
it: Imposta la data di assunzione del dipendente {0}

en: Please setup Employee Naming System in Human Resource > HR Settings
it: Si prega di impostare il sistema di denominazione dei dipendenti in Risorse umane&gt; Impostazioni risorse umane

en: Please setup numbering series for Attendance via Setup > Numbering Series
it: Impostare le serie di numerazione per la partecipazione tramite Impostazione&gt; Serie di numerazione

en: Please share your feedback to the training by clicking on 'Training Feedback' and then 'New'
it: Per favore, condividi i tuoi commenti con la formazione cliccando su &quot;Informazioni sulla formazione&quot; e poi su &quot;Nuovo&quot;

en: Please update your status for this training event
it: Aggiorna il tuo stato per questo evento di addestramento

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Data field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Preferred Area for Lodging
it: Area preferita per alloggio

[ctx: Attendance]
note: Option for a Select field in DocType 'Attendance'
en: Present
it: Presente

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Option for a Select field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Present
it: Presente

[ctx: Payroll Settings]
note: Option for a Select field in DocType 'Payroll Settings'
en: Present
it: Presente

[ctx: Training Event Employee]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event Employee'
en: Present
it: Presente

en: Preview Salary Slip
it: Anteprima foglio paga

en: Privilege Leave
it: Lascia Privilege

en: Probation
it: Prova

en: Probationary Period
it: Periodo di prova

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Date field in DocType 'Shift Type'
en: Process Attendance After
it: Partecipazione al processo dopo

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Professional Tax Deductions
it: Detrazioni fiscali professionali

[ctx: Employee Skill]
note: Label of a Rating field in DocType 'Employee Skill'
en: Proficiency
it: competenza

[ctx: Employee Promotion]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee Promotion'
en: Promotion Date
it: Data di promozione

[ctx: Employee Property History]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee Property History'
en: Property
it: Proprietà

en: Property already added
it: Proprietà già aggiunta

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Provident Fund Deductions
it: Detrazioni del fondo di previdenza

[ctx: Job Opening]
note: Label of a Check field in DocType 'Job Opening'
en: Publish on website
it: Pubblicare sul sito web

note: Name of a DocType
en: Purpose of Travel
it: Proposta di viaggio

[ctx: Purpose of Travel]
note: Label of a Data field in DocType 'Purpose of Travel' Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Purpose of Travel
it: Proposta di viaggio

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Travel Request'
en: Purpose of Travel
it: Proposta di viaggio

[ctx: Employee Transfer]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee Transfer'
en: Re-allocate Leaves
it: Riassegnare le ferie

note: Name of a report Label of a Link in the HR Workspace Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Recruitment Analytics
it: Analisi del reclutamento

[ctx: Vehicle Log]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Vehicle Log'
en: Refuelling Details
it: Dettagli di rifornimento

[ctx: Employee Benefit Application]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Benefit Application'
en: Remaining Benefits (Yearly)
it: Benefici rimanenti (annuale)

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Time field in DocType 'HR Settings'
en: Remind Before
it: Ricorda prima

[ctx: Interview]
note: Label of a Check field in DocType 'Interview'
en: Reminded
it: ricordato

[ctx: Daily Work Summary Group]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Reminder
it: Promemoria

[ctx: Travel Itinerary]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Rented Car
it: Auto a noleggio

en: Repay From Salary can be selected only for term loans
it: Il rimborso dallo stipendio può essere selezionato solo per i prestiti a termine

en: Replies
it: risposte

[ctx: Travel Request]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Request'
en: Require Full Funding
it: Richiedi un finanziamento completo

[ctx: Employee Boarding Activity]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Required for Employee Creation
it: Obbligatorio per la creazione di dipendenti

en: Responsibilities
it: responsabilità

en: Result
it: Risultato

[ctx: Interview Feedback]
note: Label of a Select field in DocType 'Interview Feedback'
en: Result
it: Risultato

[ctx: Job Applicant]
note: Label of a Attach field in DocType 'Job Applicant'
en: Resume Attachment
it: Riprendi Allegato

note: Name of a DocType
en: Retention Bonus
it: Bonus di conservazione

[ctx: Retention Bonus]
note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Retention Bonus
it: Bonus di conservazione

[ctx: Employee Boarding Activity]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Boarding Activity'
en: Role
it: Ruolo

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Link field in DocType 'HR Settings'
en: Role Allowed to Create Backdated Leave Application
it: Ruolo autorizzato a creare un&#39;applicazione congedo retrodatata

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Round to the Nearest Integer
it: Arrotonda al numero intero più vicino

[ctx: Leave Type]
note: Label of a Select field in DocType 'Leave Type'
en: Rounding
it: Arrotondamento

en: Row #{0}: Cannot set amount or formula for Salary Component {1} with Variable Based On Taxable Salary
it: Riga n. {0}: impossibile impostare l&#39;importo o la formula per il componente stipendio {1} con variabile basata sullo stipendio imponibile

en: Row {0}# Allocated amount {1} cannot be greater than unclaimed amount {2}
it: Riga {0} # L&#39;importo assegnato {1} non può essere maggiore dell&#39;importo non reclamato {2}

en: Row {0}# Paid Amount cannot be greater than requested advance amount
it: La riga {0} N. importo pagato non può essere maggiore dell&#39;importo anticipato richiesto

en: Row {0}: {1} is required in the expenses table to book an expense claim.
it: Riga {0}: {1} è obbligatoria nella tabella delle spese per registrare una richiesta di rimborso.

note: Name of a DocType
en: Salary Component
it: stipendio Componente

[ctx: Additional Salary]
note: Label of a Link field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary Component
it: stipendio Componente

[ctx: Employee Incentive]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Incentive'
en: Salary Component
it: stipendio Componente

[ctx: Gratuity]
note: Label of a Link field in DocType 'Gratuity'
en: Salary Component
it: stipendio Componente

[ctx: Retention Bonus]
note: Label of a Link field in DocType 'Retention Bonus'
en: Salary Component
it: stipendio Componente

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Component
it: stipendio Componente

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Link field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Component
it: stipendio Componente

note: Name of a DocType
en: Salary Component Account
it: Conto Stipendio Componente

[ctx: Additional Salary]
note: Label of a Data field in DocType 'Additional Salary'
en: Salary Component Type
it: Tipo di componente salary

[ctx: Salary Structure]
note: Description of a Link field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Component for timesheet based payroll.
it: Componente Stipendio per il libro paga base scheda attività.

note: Name of a DocType
en: Salary Detail
it: stipendio Dettaglio

[ctx: Employee Promotion]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee Promotion'
en: Salary Details
it: Dettagli del salario

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments Based On Payment Mode
it: Pagamenti dello stipendio in base alla modalità di pagamento

note: Name of a report Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Payments via ECS
it: Pagamenti salariali tramite ECS

note: Name of a report Label of a shortcut in the Payroll Workspace Label of a Link in the Salary Payout Workspace Label of a shortcut in the Salary Payout Workspace
en: Salary Register
it: stipendio Register

[ctx: Payroll Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slip Based on Timesheet
it: Stipendio slip Sulla base di Timesheet

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Slip'
en: Salary Slip Based on Timesheet
it: Stipendio slip Sulla base di Timesheet

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary Slip Based on Timesheet
it: Stipendio slip Sulla base di Timesheet

en: Salary Slip ID
it: Stipendio slittamento ID

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Loan
it: Salario Slip Loan

note: Name of a DocType
en: Salary Slip Timesheet
it: Stipendio slittamento Timesheet

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Table field in DocType 'Salary Slip'
en: Salary Slip Timesheet
it: Stipendio slittamento Timesheet

en: Salary Slip of employee {0} already created for this period
it: Foglio paga del dipendente {0} già creato per questo periodo

en: Salary Slip of employee {0} already created for time sheet {1}
it: Salario Slip of dipendente {0} già creato per foglio di tempo {1}

[ctx: Payroll Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Payroll Entry'
en: Salary Slips Created
it: Slittamenti di salario creati

note: Name of a DocType
en: Salary Structure
it: Struttura salariale

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Link field in DocType 'Salary Slip'
en: Salary Structure
it: Struttura salariale

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure
it: Struttura salariale

[ctx: Salary Structure Assignment]
note: Label of a Link field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Salary Structure
it: Struttura salariale

note: Name of a DocType
en: Salary Structure Assignment
it: Assegnazione delle retribuzioni

[ctx: Salary Structure Assignment]
note: Label of a Link in the Salary Payout Workspace
en: Salary Structure Assignment
it: Assegnazione delle retribuzioni

en: Salary Structure Assignment for Employee already exists
it: L&#39;assegnazione della struttura salariale per il dipendente esiste già

en: Salary Structure Missing
it: Stipendio Struttura mancante

en: Salary Structure not found for employee {0} and date {1}
it: Struttura salariale non trovata per il dipendente {0} e data {1}

en: Salary Structure should have flexible benefit component(s) to dispense benefit amount
it: La struttura salariale dovrebbe disporre di componenti di benefit flessibili per erogare l&#39;importo del benefit

en: Salary already processed for period between {0} and {1}, Leave application period cannot be between this date range.
it: Stipendio già elaborato per il periodo compreso tra {0} e {1}, Lascia periodo di applicazione non può essere tra questo intervallo di date.

[ctx: Salary Structure]
note: Description of a Tab Break field in DocType 'Salary Structure'
en: Salary breakup based on Earning and Deduction.
it: Stipendio rottura basato sul guadagno e di deduzione.

en: Sanctioned Amount cannot be greater than Claim Amount in Row {0}.
it: Importo sanzionato non può essere maggiore di rivendicazione Importo in riga {0}.

[ctx: Appraisal Goal]
note: Label of a Float field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score (0-5)
it: Punteggio (0-5)

[ctx: Appraisal Goal]
note: Label of a Float field in DocType 'Appraisal Goal'
en: Score Earned
it: Punteggio Guadagnato

en: Score must be less than or equal to 5
it: Il punteggio deve essere minore o uguale a 5

[ctx: Payroll Entry]
note: Description of a Link field in DocType 'Payroll Entry'
en: Select Payment Account to make Bank Entry
it: Selezionare Account pagamento per rendere Bank Entry

en: Select Property
it: Seleziona proprietà

[ctx: Job Offer]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Offer'
en: Select Terms and Conditions
it: Selezionare i Termini e Condizioni

[ctx: Daily Work Summary Group]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Select Users
it: Seleziona utenti

en: Select an employee to get the employee advance.
it: Seleziona un dipendente per visualizzare gli anticipi.

[ctx: Training Event]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event'
en: Self-Study
it: Autodidatta

[ctx: Training Event]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event'
en: Seminar
it: Seminario

[ctx: Daily Work Summary Group]
note: Label of a Select field in DocType 'Daily Work Summary Group'
en: Send Emails At
it: Invia e-mail in

[ctx: Vehicle Log]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Vehicle Log'
en: Service Details
it: Dettagli del servizio

en: Service Expense
it: spese per servizi

[ctx: Vehicle Service]
note: Label of a Link field in DocType 'Vehicle Service'
en: Service Item
it: servizio Voce

[ctx: Vehicle Service Item]
note: Label of a Data field in DocType 'Vehicle Service Item'
en: Service Item
it: servizio Voce

en: Set the default account for the {0} {1}
it: Imposta l&#39;account predefinito per {0} {1}

en: Shift
it: Cambio

[ctx: Attendance]
note: Label of a Link field in DocType 'Attendance'
en: Shift
it: Cambio

[ctx: Attendance Request]
note: Label of a Link field in DocType 'Attendance Request'
en: Shift
it: Cambio

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Shift
it: Cambio

[ctx: Employee Checkin]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift
it: Cambio

[ctx: Employee Checkin]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual End
it: Maiusc Fine effettiva

[ctx: Employee Checkin]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift Actual Start
it: Sposta Avvio effettivo

en: Shift Assignment: {0} created for Employee: {1}
it: Assegnazione del turno: {0} creato per il dipendente: {1}

[ctx: Employee Checkin]
note: Label of a Datetime field in DocType 'Employee Checkin'
en: Shift End
it: Maiusc Fine

en: Show Employee
it: Mostra dipendente

[ctx: HR Settings]
note: Label of a Check field in DocType 'HR Settings'
en: Show Leaves Of All Department Members In Calendar
it: Mostra le foglie di tutti i membri del dipartimento nel calendario

en: Show Salary Slip
it: Visualizza foglio paga

en: Sick Leave
it: Permesso per Malattia

note: Name of a DocType
en: Skill
it: Abilità

[ctx: Designation Skill]
note: Label of a Link field in DocType 'Designation Skill'
en: Skill
it: Abilità

[ctx: Employee Skill]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Skill'
en: Skill
it: Abilità

[ctx: Expected Skill Set]
note: Label of a Link field in DocType 'Expected Skill Set'
en: Skill
it: Abilità

[ctx: Skill Assessment]
note: Label of a Link field in DocType 'Skill Assessment'
en: Skill
it: Abilità

[ctx: Skill]
note: Label of a Data field in DocType 'Skill'
en: Skill Name
it: Nome abilità

[ctx: Employee Checkin]
note: Label of a Check field in DocType 'Employee Checkin'
en: Skip Auto Attendance
it: Salta assistenza automatica

en: Skipping Salary Structure Assignment for the following employees, as Salary Structure Assignment records already exists against them. {0}
it: Salto dell&#39;assegnazione della struttura salariale per i seguenti dipendenti, poiché i registri di assegnazione della struttura salariale già esistono contro di loro. {0}

[ctx: Travel Request Costing]
note: Label of a Currency field in DocType 'Travel Request Costing'
en: Sponsored Amount
it: Importo sponsorizzato

note: Name of a DocType
en: Staffing Plan
it: Piano del personale

[ctx: Job Opening]
note: Label of a Link field in DocType 'Job Opening'
en: Staffing Plan
it: Piano del personale

[ctx: Staffing Plan]
note: Label of a Link in the Recruitment Workspace
en: Staffing Plan
it: Piano del personale

note: Name of a DocType
en: Staffing Plan Detail
it: Dettagli del piano di personale

en: Staffing Plan {0} already exist for designation {1}
it: Il piano di staff {0} esiste già per la designazione {1}

[ctx: Income Tax Slab]
note: Label of a Currency field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Standard Tax Exemption Amount
it: Importo dell&#39;esenzione fiscale standard

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Slip'
en: Standard Tax Exemption Amount
it: Importo dell&#39;esenzione fiscale standard

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}
it: Le date di inizio e fine non si trovano in un periodo di gestione stipendi valido, impossibile calcolare {0}

en: Start and end dates not in a valid Payroll Period, cannot calculate {0}.
it: Le date di inizio e di fine non sono in un periodo di stipendio valido, non è possibile calcolare {0}.

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Statistical Component
it: Componente statistico

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Detail'
en: Statistical Component
it: Componente statistico

[ctx: Leave Block List]
note: Description of a Section Break field in DocType 'Leave Block List'
en: Stop users from making Leave Applications on following days.
it: Impedire agli utenti di effettuare richieste di permesso per i giorni successivi.

[ctx: Shift Type]
note: Option for a Select field in DocType 'Shift Type'
en: Strictly based on Log Type in Employee Checkin
it: Basato rigorosamente sul tipo di registro nel check-in dei dipendenti

en: Structures have been assigned successfully
it: Le strutture sono state assegnate correttamente

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Submission Date
it: Data di presentazione

en: Submit Proof
it: Invia prova

en: Submit Salary Slip
it: Presenta Busta Paga

en: Submit this to create the Employee record
it: Invia questo per creare il record Dipendente

en: Submitting Salary Slips and creating Journal Entry...
it: Invio delle buste paga e creazione della registrazione prima nota ...

en: Submitting Salary Slips...
it: Invio di buste salariali ...

en: Summarized View
it: Vista riepilogativa

[ctx: Employee Tax Exemption Sub Category]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Tax Exemption Sub Category'
en: Tax Exemption Category
it: Categoria di esenzione fiscale

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission]
note: Label of a Table field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Tax Exemption Proofs
it: Prove di esenzione fiscale

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on additional salary
it: Tassa sul salario aggiuntivo

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Detail'
en: Tax on flexible benefit
it: Tasse su prestazioni flessibili

note: Name of a DocType
en: Taxable Salary Slab
it: Salario tassabile

[ctx: Income Tax Slab]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Income Tax Slab' Label of a Table field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxable Salary Slabs
it: Lastre di salario tassabili

[ctx: Income Tax Slab]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Income Tax Slab'
en: Taxes and Charges on Income Tax
it: Imposte e oneri sull&#39;imposta sul reddito

note: Label of a Link in the HR Workspace
en: Team Updates
it: squadra Aggiornamenti

en: Thank you
it: Grazie

en: The day(s) on which you are applying for leave are holidays. You need not apply for leave.
it: Le giornate per cui si stanno segnando le ferie sono già di vacanze. Non è necessario chiedere un permesso.

[ctx: Payroll Settings]
note: Description of a Float field in DocType 'Payroll Settings'
en: The fraction of daily wages to be paid for half-day attendance
it: La frazione della retribuzione giornaliera da corrispondere per la frequenza di mezza giornata

[ctx: Payroll Settings]
note: Description of a Check field in DocType 'Payroll Settings'
en: The salary slip emailed to the employee will be password protected, the password will be generated based on the password policy.
it: La busta paga inviata per posta elettronica al dipendente sarà protetta da password, la password verrà generata in base alla politica della password.

[ctx: Shift Type]
note: Description of a Int field in DocType 'Shift Type'
en: The time after the shift start time when check-in is considered as late (in minutes).
it: Il tempo successivo all&#39;ora di inizio turno in cui il check-in è considerato in ritardo (in minuti).

[ctx: Shift Type]
note: Description of a Int field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift end time when check-out is considered as early (in minutes).
it: Il tempo prima dell&#39;orario di fine turno quando il check-out è considerato come anticipato (in minuti).

[ctx: Shift Type]
note: Description of a Int field in DocType 'Shift Type'
en: The time before the shift start time during which Employee Check-in is considered for attendance.
it: Il tempo prima dell&#39;orario di inizio turno durante il quale il check-in dei dipendenti viene preso in considerazione per la partecipazione.

[ctx: Training Event]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event'
en: Theory
it: Teoria

en: There are more holidays than working days this month.
it: Ci sono più feste che giorni di lavoro questo mese.

en: There are no vacancies under staffing plan {0}
it: Non ci sono posti vacanti nell&#39;ambito del piano di personale {0}

en: This employee already has a log with the same timestamp.{0}
it: Questo impiegato ha già un registro con lo stesso timestamp. {0}

en: This is based on the attendance of this Employee
it: Questo si basa sulla presenza di questo dipendente

en: This will submit Salary Slips and create accrual Journal Entry. Do you want to proceed?
it: Questo invierà Salary Slips e creerà la registrazione ufficiale. Vuoi procedere?

[ctx: Shift Type]
note: Description of a Int field in DocType 'Shift Type'
en: Time after the end of shift during which check-out is considered for attendance.
it: Tempo dopo la fine del turno durante il quale viene considerato il check-out per la frequenza.

en: Timing
it: sincronizzazione

[ctx: Taxable Salary Slab]
note: Label of a Currency field in DocType 'Taxable Salary Slab'
en: To Amount
it: Ammontare

en: To Date should be greater than From Date
it: To Date dovrebbe essere maggiore di From Date

en: To date can not be equal or less than from date
it: Ad oggi non può essere uguale o inferiore alla data

en: To date can not be greater than employee's relieving date.
it: Ad oggi non può essere maggiore della data di rilascio del dipendente.

en: To date can not be less than from date
it: Ad oggi non può essere inferiore alla data

en: To date can not greater than employee's relieving date
it: Ad oggi non può essere maggiore della data di rilascio del dipendente

en: To date needs to be before from date
it: Ad oggi deve essere precedente alla data

en: Total Absent
it: Totale assente

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Actual Amount
it: Importo effettivo totale

[ctx: Expense Claim]
note: Label of a Currency field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Advance Amount
it: Importo anticipato totale

[ctx: Expense Claim]
note: Label of a Currency field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Amount Reimbursed
it: Dell&#39;importo totale rimborsato

[ctx: Expense Claim]
note: Label of a Currency field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Claimed Amount
it: Totale importo richiesto

[ctx: Employee Tax Exemption Declaration]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Total Declared Amount
it: Importo dichiarato totale

en: Total Deduction
it: Deduzione totale

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Slip'
en: Total Deduction
it: Deduzione totale

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Deduction
it: Deduzione totale

en: Total Early Exits
it: Totale uscite anticipate

[ctx: Salary Structure]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Structure'
en: Total Earning
it: Guadagnare totale

[ctx: Staffing Plan]
note: Label of a Currency field in DocType 'Staffing Plan'
en: Total Estimated Budget
it: Budget stimato totale

[ctx: Staffing Plan Detail]
note: Label of a Currency field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Total Estimated Cost
it: Costo totale stimato

[ctx: Employee Tax Exemption Declaration]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Tax Exemption Declaration'
en: Total Exemption Amount
it: Importo di esenzione totale

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission]
note: Label of a Currency field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission'
en: Total Exemption Amount
it: Importo di esenzione totale

en: Total Late Entries
it: Totale voci in ritardo

[ctx: Leave Application]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Application'
en: Total Leave Days
it: Giorni Totali di Ferie

en: Total Leaves
it: Ferie totali

[ctx: Leave Allocation]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Allocation'
en: Total Leaves Allocated
it: Ferie Totali allocate

en: Total Present
it: Presente totale

[ctx: Expense Claim]
note: Label of a Currency field in DocType 'Expense Claim'
en: Total Sanctioned Amount
it: Totale importo sanzionato

[ctx: Employee Performance Feedback]
note: Label of a Float field in DocType 'Employee Performance Feedback'
en: Total Score
it: Punteggio totale

en: Total advance amount cannot be greater than total sanctioned amount
it: L&#39;importo totale anticipato non può essere maggiore dell&#39;importo sanzionato totale

en: Total flexible benefit component amount {0} should not be less than max benefits {1}
it: L&#39;importo della componente di benefit flessibile totale {0} non deve essere inferiore ai benefit massimi {1}

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Data field in DocType 'Salary Slip'
en: Total in words
it: Totale in parole

en: Total leaves allocated is mandatory for Leave Type {0}
it: Le ferie totali assegnate sono obbligatorie per Tipo di uscita {0}

en: Total working hours should not be greater than max working hours {0}
it: l&#39;orario di lavoro totale non deve essere maggiore di ore di lavoro max {0}

[ctx: Travel Itinerary]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Train
it: Treno

[ctx: Training Event]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Event'
en: Trainer Email
it: Trainer-mail

[ctx: Training Program]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Email
it: Trainer-mail

[ctx: Training Event]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Event'
en: Trainer Name
it: Nome Trainer

[ctx: Training Feedback]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Feedback'
en: Trainer Name
it: Nome Trainer

[ctx: Training Program]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Program'
en: Trainer Name
it: Nome Trainer

note: Label of a Card Break in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training
it: Formazione

[ctx: Employee Training]
note: Label of a Link field in DocType 'Employee Training'
en: Training
it: Formazione

[ctx: Employee Training]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee Training'
en: Training Date
it: Data di addestramento

note: Name of a DocType
en: Training Event
it: Evento di formazione

[ctx: Training Event]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Event
it: Evento di formazione

[ctx: Training Feedback]
note: Label of a Link field in DocType 'Training Feedback'
en: Training Event
it: Evento di formazione

[ctx: Training Result]
note: Label of a Link field in DocType 'Training Result'
en: Training Event
it: Evento di formazione

note: Name of a DocType
en: Training Event Employee
it: Employee Training Event

en: Training Event:
it: Evento di allenamento:

en: Training Events
it: Eventi formativi

note: Name of a DocType
en: Training Feedback
it: Formazione Commenti

[ctx: Training Feedback]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Feedback
it: Formazione Commenti

note: Name of a DocType
en: Training Program
it: Programma di allenamento

[ctx: Training Event]
note: Label of a Link field in DocType 'Training Event'
en: Training Program
it: Programma di allenamento

[ctx: Training Program]
note: Label of a Data field in DocType 'Training Program' Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Program
it: Programma di allenamento

note: Name of a DocType
en: Training Result
it: Risultato Formazione

[ctx: Training Result]
note: Label of a Link in the Employee Lifecycle Workspace
en: Training Result
it: Risultato Formazione

note: Name of a DocType
en: Training Result Employee
it: Employee Training Risultato

[ctx: Employee Skill Map]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Employee Skill Map' Label of a Table field in DocType 'Employee Skill Map'
en: Trainings
it: Corsi di formazione

[ctx: Leave Ledger Entry]
note: Label of a Dynamic Link field in DocType 'Leave Ledger Entry'
en: Transaction Name
it: Nome transazione

[ctx: Employee Transfer]
note: Label of a Date field in DocType 'Employee Transfer'
en: Transfer Date
it: Data di trasferimento

note: Label of a Card Break in the Expense Claims Workspace
en: Travel
it: viaggi

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Check field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel Advance Required
it: Avanzamento del viaggio richiesto

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Data field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel From
it: Viaggiare da

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Select field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Funding
it: Finanziamento di viaggio

note: Name of a DocType
en: Travel Itinerary
it: Itinerario di viaggio

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Itinerary
it: Itinerario di viaggio

note: Name of a DocType
en: Travel Request
it: Richiesta di viaggio

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Link in the Expense Claims Workspace Label of a Link in the HR Workspace
en: Travel Request
it: Richiesta di viaggio

note: Name of a DocType
en: Travel Request Costing
it: Costo della richiesta di viaggio

[ctx: Travel Itinerary]
note: Label of a Data field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Travel To
it: Viaggiare a

[ctx: Travel Request]
note: Label of a Select field in DocType 'Travel Request'
en: Travel Type
it: Tipo di viaggio

[ctx: Employee Tax Exemption Proof Submission Detail]
note: Label of a Data field in DocType 'Employee Tax Exemption Proof Submission Detail'
en: Type of Proof
it: Tipo di prova

en: Unable to find Salary Component {0}
it: Impossibile trovare la componente di stipendio {0}

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Description of a Section Break field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Unmarked Attendance
it: Partecipazione non contrassegnata

en: Unmarked Attendance for days
it: Frequenza non contrassegnata per giorni

en: Unmarked Days
it: Giorni non contrassegnati

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Float field in DocType 'Salary Slip'
en: Unmarked days
it: Giorni non contrassegnati

note: Name of a report Label of a Link in the Expense Claims Workspace
en: Unpaid Expense Claim
it: Richiesta di spesa non retribuita

[ctx: Leave Allocation]
note: Label of a Float field in DocType 'Leave Allocation'
en: Unused leaves
it: Ferie non godute

en: Update Response
it: Aggiorna risposta

note: Name of a DocType
en: Upload Attendance
it: Carica presenze

[ctx: Upload Attendance]
note: Label of a Link in the Shift & Attendance Workspace
en: Upload Attendance
it: Carica presenze

[ctx: Upload Attendance]
note: Label of a HTML field in DocType 'Upload Attendance'
en: Upload HTML
it: Carica HTML

[ctx: Job Opening]
note: Label of a Int field in DocType 'Job Opening'
en: Vacancies
it: Posti vacanti

[ctx: Staffing Plan Detail]
note: Label of a Int field in DocType 'Staffing Plan Detail'
en: Vacancies
it: Posti vacanti

en: Vacancies cannot be lower than the current openings
it: I posti vacanti non possono essere inferiori alle aperture correnti

[ctx: Payroll Entry]
note: Label of a Check field in DocType 'Payroll Entry'
en: Validate Attendance
it: Convalida partecipazione

en: Validating Employee Attendance...
it: Convalida della presenza dei dipendenti ...

[ctx: Job Offer Term]
note: Label of a Small Text field in DocType 'Job Offer Term'
en: Value / Description
it: Valore / Descrizione

en: Value missing
it: Valore mancante

en: Variable
it: Variabile

[ctx: Salary Structure Assignment]
note: Label of a Currency field in DocType 'Salary Structure Assignment'
en: Variable
it: Variabile

[ctx: Salary Component]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Component'
en: Variable Based On Taxable Salary
it: Variabile basata sullo stipendio tassabile

[ctx: Salary Detail]
note: Label of a Check field in DocType 'Salary Detail'
en: Variable Based On Taxable Salary
it: Variabile basata sullo stipendio tassabile

[ctx: Travel Itinerary]
note: Option for a Select field in DocType 'Travel Itinerary'
en: Vegetarian
it: Vegetariano

note: Name of a DocType
en: Vehicle Service
it: Servizio di veicoli

en: Warning: Leave application contains following block dates
it: Attenzione: la Richiesta di Ferie contiene le seguenti date bloccate

en: Website Listing
it: Elenco dei siti web

[ctx: Compensatory Leave Request]
note: Label of a Date field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work End Date
it: Data di fine lavoro

[ctx: Compensatory Leave Request]
note: Label of a Date field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Work From Date
it: Lavoro dalla data

[ctx: Attendance]
note: Option for a Select field in DocType 'Attendance'
en: Work From Home
it: Lavoro da casa

[ctx: Attendance Request]
note: Option for a Select field in DocType 'Attendance Request'
en: Work From Home
it: Lavoro da casa

[ctx: Employee Attendance Tool]
note: Option for a Select field in DocType 'Employee Attendance Tool'
en: Work From Home
it: Lavoro da casa

en: Work Summary for {0}
it: Riepilogo del lavoro per {0}

[ctx: Compensatory Leave Request]
note: Label of a Section Break field in DocType 'Compensatory Leave Request'
en: Worked On Holiday
it: Lavorato in vacanza

[ctx: Salary Slip]
note: Label of a Float field in DocType 'Salary Slip'
en: Working Days
it: Giorni lavorativi

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Select field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Calculation Based On
it: Calcolo dell&#39;orario di lavoro basato su

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Float field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Absent
it: Soglia di orario di lavoro per assente

[ctx: Shift Type]
note: Label of a Float field in DocType 'Shift Type'
en: Working Hours Threshold for Half Day
it: Soglia dell&#39;orario di lavoro per mezza giornata

[ctx: Shift Type]
note: Description of a Float field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Absent is marked. (Zero to disable)
it: Ore lavorative al di sotto delle quali Assente è contrassegnato. (Zero da disabilitare)

[ctx: Shift Type]
note: Description of a Float field in DocType 'Shift Type'
en: Working hours below which Half Day is marked. (Zero to disable)
it: Ore lavorative al di sotto delle quali è segnata la mezza giornata. (Zero da disabilitare)

[ctx: Training Event]
note: Option for a Select field in DocType 'Training Event'
en: Workshop
it: Laboratorio

en: You are not authorized to approve leaves on Block Dates
it: Non sei autorizzato ad approvare ferie su Date Protette

en: You are not present all day(s) between compensatory leave request days
it: Non sei presente tutto il giorno / i tra giorni di ferie di congedi compensativi

en: You can not request for your Default Shift: {0}
it: Non puoi richiedere il tuo turno predefinito: {0}

en: You can only submit Leave Encashment for a valid encashment amount
it: È possibile inviare solo escissione per un importo di incasso valido

[ctx: Daily Work Summary Group User]
note: Label of a Read Only field in DocType 'Daily Work Summary Group User'
en: email
it: e-mail

en: {0} already allocated for Employee {1} for period {2} to {3}
it: {0} già allocato il dipendente {1} per il periodo {2} a {3}

en: {0} already exists for employee {1} and period {2}
it: {0} esiste già per il dipendente {1} e il periodo {2}

en: {0} applicable after {1} working days
it: {0} applicabile dopo {1} giorni lavorativi

en: {0} is not in Optional Holiday List
it: {0} non è presente nell'elenco delle festività opzionali

en: {0} is not in a valid Payroll Period
it: {0} non è in un periodo di stipendio valido

en: {0} must be submitted
it: {0} deve essere inviato

en: {0}: Employee email not found, hence email not sent
it: {0}: Indirizzo e-mail del dipendente non trovato, e-mail non inviata

en: {0}: From {0} of type {1}
it: {0}: da {0} di tipo {1}

en: {} is an invalid Attendance Status.
it: {} è uno stato di partecipazione non valido.
